Pjover

Velo Grablje

Velo Grablje

Grad Hvar

Hladni , zimski, asfalt

Hladni , zimski, asfalt

Završeni su radovi na cesti Velo Grablje - Malo Grablje - Milna, te je dionica i službeno puštena u promet. Dugogodišnja želja mještana Velog Grablja napokon je ostvarena -asfaltirana je cesta do Milne !!!

Riječ je o tkz. „Hladnom asfaltu“, koji je nazovimo ga „privremeno riješenje“ dok je u provedbi glavni projekt - prava cesta sa dvije trake po 2,75 m, sa biciklističkom stazom (šetnicom), te sa svom popratnom infrastrukturom (voda, struja, kanalizacija,  ...). No svima nam je jasno, da takav projekt zahtjeva puno novaca i vremena za realizaciju ?! Ovo „privremeno riješenje“, s rokom trajanja od 10 godina, je poligon za Grad Hvar i naše selo Velo Grablje da u narednom periodu napreduje u vezi stanovništva, obnovljenih kuća, turističko ugostiteljskih ponuda, smještajnih kapaciteta, … općenito života, jer nama mještanima cesta i infrastruktura predstavljaju život !

Odgovorili bi na pitanje - zašto je cesta važna ?;

Selo je bilo mrtvo, tu nije bilo društvenih događanja. Zadnjih 10 god. rada donjelo je do toga da se za nas zna, da se u selo živi ! Svakim danom sve više… imamo dvoje djece,  imamo smještajne kapacitete, konobe, festivale, knjige, brošure … itd.  Naš napredak isključivo je vezan za Grad Hvar i turizam,  nikako za poljoprivredu ili neku ostalu granu, a tako bi voljeli da je ... nekad najveća grana – poljoprivreda, danas može ići jedino uz turizam ! Što kroz projekt Etno-eko selo pokušavamo provesti. Gradu Hvaru u raznovrsnosti svoje ponude i budućnosti trebaju naša sela !

Sve rade ljudi, bez ljudi nema života, pitamo se zašto nisu ostali živjeti svi u selo do sada ? Pa godinama nisu bili uvjeti za život, nema vode još dan danas u nekim selima na Hvaru. U našoj općini npr. Malo Grablje nema ni struje ni vode !? … To je zaista romantično, ali za živjeti treba puno više od romanitke i ljubavi.

Uvijek uzimamo primjer Istru kao „majku turizma“ i obnove (kuća) , i govorimo da su ispred nas ... pa jesu, jel su povezani, ti si za pola sata svugdje ... a mi ? Za doći do otoka moraš biti nadaren, a gdje je sve ostalo ...

Neki dođu jednom u selo i dožive festival ili konobu ili feštu pa misle da je tako svaki dan ?!... ne, upravo je suprotno, iza toga ostaje tuga, praznina ... i miljun upitnika nas mještana kako to promjenit ...

e pa mi radimo na tome ... mjenjamo aktualno stanje u bolje ... mi smo borci s vjetrenjačama, mi tražimo rješenje da selo živi, a ne da bude samo pozornica za odigrati show i da iza tog bude opet prazno. Mi se zalažemo za zaštitu na druge načine - protiv devastacije, loše obnove kuća, neprimjerenih materijala, nelegalnosti ... a ne prijeko potrebnoj infrastrukturi !? ...

Uz svu cestu, mi smo i dalje skrovište izvornih dobrih stvari i dalmatinskog šarma, ... ljudi čine priču, a ne prazne i lijepe kuće.

Zahvaljujemo svima koji su pomogli u realizaciji ovog projekta! Nadamo se da ćemo u doglednom vremenu s napretkom sela imati još bolju infrastrukturu, te da nas čekaju vedrija, bolja i svakako toplija vremena,  a do tada će se trebati voziti hladnim asfaltom ...

 

Zdravi i veseli bili

U. Pjover

 

04.01.2017.


Povratak na novosti

Galerija slika: